Kayıt Ol'maz iseniz Linkleri ve Resimleri Göremezsiniz.Eğer Kayıtlı'İsenizGiriş Yapın
Moderatör Alımları Başlamıştır.Başvuru için TIKLA

||TYPO3||Hakkında bilgi

Paylaş

sqlowen
    Moderatör
    Moderatör

>>Rep Puanı : 29
    >>Teşekkür Puanı : 0
    >>Mesaj Sayısı : 23
    >>Kayıt tarihi : 05/03/11

Cüzdan
    Altın Altın:
    Para Para:

default ||TYPO3||Hakkında bilgi

Mesaj tarafından sqlowen Bir Ptsi Mart 07, 2011 8:08 pm

Daha önce TYPO3 ile ilgili bir bilgim yoktu. Sorunu gördükten sonra konuyla ilgili biraz araştırma yaptım ve konuyla ilgili şimdiye kadar öğrendiklerimi paylaşmak istedim

TYPO3, kod yazmadan da internet sitesi oluşturabilmemizi ve kolaylıkla içerik yayınlayıp resim ve dosya paylaşımı yapabilmemize olanak sağlayan ücretsiz(free) ve açık-kaynak (open source) bir içerik yönetim sistemi.(Content Management System - CMS).

Joomla ve Drupal gibi GPL lisanslı bu program, Avrupa'da özellikle de Alman kullanıcılar tarafından büyük rağbet görüyormuş İnternetteki dökümanların büyük çoğunluğunun Almanca olmasından, Türkçe döküman bulma ve TYPO3 kullanan Türk kullanıcı bulmanın zor olmasından yakınıldığını gördüm.

Joomla ve Drupal için CMS tabiri kullanılırken, TYPO3 için yer yer ECMS tabirinin kullanıldığını gördüm. ECMS; enterprise-size Content Management System'ın kısaltılmış hali oluyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir sistem olarak tasarlandığından, basit siteler yapmanız mümkün olsa da özellikle Joomla'ya kıyasla daha karmaşık ve anlaşılması zor bir CMS olarak nitelendiriliyor. Bu da sanırım TYPO3'ün Türkiye'de yaygınlaşamamasının en önemli sebebi.

Joomla ve Drupal gibi PHP ile yazılmış olan TYPO3, kendine ait bir script diline sahip olmasıyla çok popüler diğer iki rakibinden ayrılıyor. Typoscript adındaki bu script dili ile veritabanından veri çekme, bu veriyi işleme ve web içeriği oluşturma gibi işlemler yapılabiliyor. Sisteme tam olarak hakimiyet sağlayabilmek için bu dili öğrenmek gerektiğini okudum.

Wordpress, Blogger gibi blog siteleri ve Joomla, Drupal gibi diğer CMS'lerde olduğu gibi diğer kullanıcılar tarafından yazılmış yüzlerce hazır temaları ve eklentileriyle, kod yazmadan istediğiniz özellikleri ekleyebileceğiniz ve görünümünü değiştirebileceğiniz TYPO3, sanırım koduna en esnek müdahale imkanı tanıyan içerik yönetim sistemi. Yalnız, esnek olması karmaşıklığı da beraberinde getirmiş olacak ki bir çok kullanıcı eklenti(extension) yazmanın, bu sisteme hakim hale gelmenin ve öğrenmenin zorluğundan yakınmış Öğrenmek için ise dökümanların arasında boğulmanın pek işe yaramayacağı, en kolay yolunun bilen birisinden dinlemek olduğu önerilmiş

Paylaştıklarım merağını ne ölçüde giderebildi bilmiyorum. Öğrenmek istediğin başka şeyler varsa, kullanıp inceledikçe aktarmaya çalışırım

Sen daha önce TYPO3 kullandın mı Muhammed? Benim atladığım ve senin bildiğin bir şeyler varsa eksiğimi tamamlayayım

Forum Saati Çarş. Şub. 21, 2018 11:08 am